Rytas Staselis (ryst1966) (ryst1966) wrote,
Rytas Staselis (ryst1966)
ryst1966

Kada M. Laurinkus sako tiesą?

Vienas Tėvynės Sąjungos - (tada dar Lietuvos Konservatorių) įkūrėjų, buvęs VSD vadovas, diplomatas Mečys Laurinkus "Lietuvos ryte" praėjusiąją savaitę išvanojo konservatorius, pabrėžęs, kad daugelį dešiniosioms politinėms jėgoms tradicinių vertybių sumaniai pasisavino socialdemokratai.

Su kai kuriais M. Laurinkaus teiginiais sutikčiau. Su kai kuriais ginčyčiaus. Kam įdomus visas tekstas - nuoroda čia:

http://www.lrytas.lt/-12878144041285948488-per-kitus-rinkimus-de%C5%A1ini%C5%B3j%C5%B3-vard%C4%85-uzurpuos-venckien%C4%97s-ir-kedistini%C5%B3-brolij%C5%B3-glob%C4%97jai.htm

Tačiau itin užkibau už vienos tezės, M. Laurinkaus požiūriu paaiškinančios  dabartinės Tėvynės Sąjungos (jau krikščionių demokratų) politikos pragaištingumo ištakas:

"Tad neatsitiktinai dar prieš rinkimus pradėta kalbėti apie valstybės užvaldymą, apraizgymą. Tam tikslui net sugalvotas „valstybininkų“ mitas. Nepaykanta verslui plito, jo atstovus, apskritai turtingesnius žmones rusišku pavyzdžiu pradėta vadinti oligarchais."

Tai galėtų būti diskusijos verta tezė. Tačiau iš tikrųjų ji kvepia šiokia tokia veidmainyste. M. Laurinkus sako, kad "valstybininkų" mitą sugalvojo kažkokie niekadėjai. Suprask, jokių "valstybininkų" nebuvo nė kvapo. Taip pat ir pirtelės Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute. Trumpai tariant - išmislas. Maža veidmainystė dėl to ir skatina pačias didžiausias abejones.

Ta proga prisiminiau kitą, lygiai prieš trejetą metų M. Laurinkaus ten pat rašytą tekstą "Valstybės skydas aplandytas, bet dar tvirtas", kuriame jis "valstybininkų" grupę išskiria patetiškai, deleguoja jai išskirtinę atsakomybę ir, ko gero, teisę į politinius sprendimus bent jau valstybės saugumo vardu. Dar daugiau, tada teko girdėti ir tokį požiūrį, jog M. Laurinkaus tekstas 2007 m. spalį turėjo tikslą neformaliai įteisinti tuos pačius "valstybininkus" viešojoje erdvėje. Citata:

"Daugelyje demokratinių valstybių egzistuoja užduočių žvalgybos tarnybai formavimo ir net kasmečio jų persvarstymo mechanizmas. Tai specialios politikų grupės vyriausybėje arba prezidentūroje. Lietuvoje tokio mechanizmo nėra, VSD dirba pagal Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymą, kaip radaras signalizuodamas apie artėjančią grėsmę. Tai efektyvu, bet labai brangu, be to, dubliuoja ir kitų tarnybų darbą. Keletas įtakingų Lietuvos politikų, kurie visiškai pagrįstai vadinami garbingu „valstybininkų“ vardu, ėmėsi užduočių formavimo iniciatyvos. Neįprastas, naujas, tačiau labai reikalingas darbas sukėlė iškreiptų vertinimų tiek iš institucijos vidaus, tiek iš išorės."

Kada nuoširdesnis M. Laurinkus - pasakodamas apie kažkieno sukurtą "valstybininkų klano mitą", ar tada, kada mėgina aiškinti, jog "valstybinkai ėmėsi užduočių formavimo iniciatyvos".
Tags: laurinkus, lietuva, politika, vsd
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment