?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry Share Next Entry
"Doing Business 2011" reitinge Lietuva - 23
sherman
ryst1966
Ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus ir Ūkio ministro Dainiaus Kreivio prieš metus deklaruotas siekis - matyti Lietuvą palankiausias verslo sąlygas pasaulyje siūlančių šalių 15-tuke - kol kas nepasiektas. Šiąnakt paskelbtame Pasaulio banko (WB)  ir Tarptautinės finansų korporacijos (IFC) "Doing Business 2011" reitinge Lietuva užima 23 vietą, per metus pakilusi 3 prozicijomis.

Pasaulio reitingo viršūnėje - Singapūras (nepasikeitė ir aukščiausią įvertinimą gavusių šalų penketukas: Honkongas, Naujoji Zelandija, Jungtinė Karalystė ir JAV)), ambicingiausias ekonomines reformas įgyvendinusi šalis - Kazachstanas (pakilo iš 74 į 59 poziciją). Paskutinę - 183 vietą užėmė Čadas. Aikščiausią vietą iš posovietinių ir pokomunistinių šalių užimanti Gruzija, šiemet pakilo dar vienu laipteliu aukštyn - į 12 poziciją ir pralenkė į 13 vietą nukritusią Suomiją.

Artimiausios Lietuvos kaimynės: Estija 17 (palyginti su 2010 nepakito), Latvija - 24 (+3), Baltarusija - 68 (-4), Rusija - 123 (-7), Lenkija - 70 (+4).

Bendra mokesčių našta regione: Lietuva - 38,7%, Latvija - 38,5%, Estija 49,6%, Baltarusija - 80,4%, Lenkija 42,3%, Rusija 46,5%.

"Doing Business 2011"  ekspertai pasaulio valstybių palankumą verslui įvertino 9 pjūviais. Lietuva buvo įvertinta taip:

1. Galimybė pradėti verslą 87 vieta (+11 pozicijų, lyginant su 2010).
2. Galimybė gauti statybos leidimus 59 (+1).
3. Kredito išteklių prieinamumas 46 (-2).
4. Investuotojų apsauga 93 (-1).
5. Mokesčių krūvis 44 (+6).
6. Sąlygos tarptautinei prekybai 31 (-2).
7. Kontraktų įgyvendinimas 17 (-1).
8. Verslo nutraukimas 39 (-3).

Priminsiu, kad maždaug 2009 pavasarį du broliai akrobatai A. Kubilius ir D. Kreivys, paprašyti savarankiškai nusistatyti jų veiklos efektyvumo beigi reformų prasmingumo įvertinimo kriterijus, nurodė, jog "pats tasai krūčiausias iš visų yra Doing Business. Tada ir buvo išgimdyta svajonė: "Lietuva - penkioliktuke". Tų pačių metų pabaigoje, atsiradus "Doing Business 2010" Lietuva buvo gal 26 pozicijoj. Todėl kada žiniasklaida akrobatų klausė, ką jie apie tai mano, gavo negudrų atsakymą: daugelis duomenų į šį tyrimą integruotų yra "iš G. Kirkilo vadovavimo vyriausybei laikų". Tai vat šiandien mūsiškiai akrobatai turėtų stoti į akistatą su tikrove ir be prisiminimo vakarėlio apie Girkilą. Nes šis lakmuso popierėlis su WB ir IFC logais tituliniame puslapyje, pasak mūsiškių ir yra pagrindinis, jų pripažįstamas jų dvimetės veiklos įvertinimo kriterijų rinkinys.

Norintiems pasimėsinėti išsamiau:

http://www.doingbusiness.org/

Apie tai rašiau savaitgalį regioninėje spaudoje ir (paglostysiu sau pilvą :) ten išdėstytos atsargios prognozės iš esmės išsipildė:

http://ryst1966.livejournal.com/120257.html

  • 1
Idomu, kad pas Lenkus taip blogai (sprendziant pagal skaicius, stabdis didziule biurokratija), taciau ekonominis kritimas pas juos buvo menkesnis nei cia.

Negi iseina, kad didele biurokratija yra geriau nei sekli rinka + per lengvas ir per didelis gyventoju prasiskolinimas uzsienio valiuta?

Aš irgi šiek tiek įtariai žiūriu į tokius skirtumus. Tačiau neginčijamas faktas: Lenkijoje iš tikrųjų yra didesnė pelkė. Tačiau turėdami 40 mln. žmonių rinką jie gali sau leisti ir šlakelį dumblo. Vienas faktorius kitą šiek tiek kompensuoja.

In general, kiek aš žinau, mėginant įsitvirtinti Lenkijos rinkoje (ne tik lietuvių pavyzdys tą rodo), didesnė tikimybė, kad bandymas bus nesėkmingas. Žinoma, priklauso, ką siūlai, kokias prekes ir paslaugas, etc., etc.

  • 1