?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry Share Next Entry
Kuo skiriasi estas nuo... Na, kad ir lietuvio :)
sherman
ryst1966
Visokios (protingos ir nelabai) lektūros prisiskaičiau apie Estiją paskutiniu metu. Net porą tekstų parašiau tenykščių rinkimų proga, obettačiau, niekur nepanaudota liko prašmatni vieno estų dienraščio "Postimees" skiltininko Raulio Kalevo sentencija. Tskant su tam tikra potekste. Kaip tik potekste ir noriu pasidalinti.

Originale R. Kalevas svarsto Estijos Centro partijos lyderio Edgaro Savisaaro fenomeną, gebėjimą komunikuoti su įvairių šalies bendruomenių (taip pat ir rusakalbės) rinkėjais. O besvarstydamas daro išvadą, kad estas nuo Estijoje gyvenančio rusakalbio esmingai skiriasi.

Citata:

Štai keli pagrindinių skirtumų pavyzdžiai (...), kurių iš tikrųjų nepagauna kitų estiškų partijų atstovai. Apsispręsdamas rinkimuose estas vadovaujasi principais, o rusas  - tuščiu skrandžiu. Rusas renkasi stiprų lyderį, o estas - tiesiog malonų žmogų. Rusui daro įspūdį reklamos spindesys, o estui - iš pirmo žvilgsnio nuobodūs TV debatai. Rusas dėl skrandžio tuštumos keikia valdžią ir nemoka mokesčių (nes jis nenori remti valstybės, kuri nesurūpina jo skrandžiu), estas moka visus mokesčius (nes, jo nuomone, tik taip jo valstybė gali išlikti) ir keikia savo vyriausybę už tai, kad ji nuolaidžiauja rusui jo skrandžio klausimu. Skirtumų sąrašą galima būtų tęsti toliau.

Kaip ir kiekvienas bent kiek paskaitantis personažas, permetęs tokius apibendrinimus, pradedu ieškoti visokiausių aliuzijų. Ir nors, manau, nesu iš tų, kurie greitai savo smegenyse susistato išsigalvotas schemas ir imasi jomis vadovautis gyvenime, pasaulėžiūroje, santykiuose su valdžia ar vyresnybe darbovietėje, maga jais provokuoti kitus. Kartais tų provokacijų rezultatai pasirodo labai įdomūs. Nebūtinai tą pačią minutę, iš eilės ir pan. Bet vis dėlto...

Taigi vat. Dabar pamirškime R. Kalevo svarstymų semantiką ir pamėginkime joje įkišti du trigrašius. Viena vertus, visose pasitaikančiose sencencijos vietoje vietoje "rusas" įrašykime - "lietuvis" ir įsivaizduokime, kad tai lyginamos ne vienos šalies tautinės diduma ir tautinė mažuma, o dviejų panašaus dydžio šalių titulinės nacijos.

Kaip jau sakiau - nesu šalininkas visokių išvestinių, susigalvotų schemų. Tačiau gal ne man vienam atrodys, kad estų palyginimas su lietuviais (kas ten sakė - lietuviškai kalbančiais rusais - regis, Arvydas Šliogeris), turi tam tikro pagrindo jei ne anekdotui, tai gal jau net rimtesnei analizei.

  • 1
Rytai, viskas labai paprasta, tiesiog vietoje "rusas" ar "lietuvis" reikia rašyti "sovietukas". Estijoe sovietukai - su mažomis išimtimis rusakalbiai. Lietuvos sovietukai - lietuviakalbiai. Šia prasme estams yra žymiai lengviau, nes jie sovietuką atpažįsta dažnai iš išvaizdos ir visados - po pirmo žodžio. Gi pas mus, norint išsiaiškinti, su kuo turi reikalą, tenka užduoti vieną kitą vertybinį klausimą:
- Kas išvogė kolūkius: Landsbergis su Vagnoriumi, ar AMB šaika?
- Kas yra Kedys - vagis ir žmogžudys, ar kovotojas su Lietuvą valdančiais pedofilais?
- Kas yra mokesčiai: Pinigai, kas mėnesį mokami už vandenį, šilumą ir elektrą, ar procentas nuo uždarbio, kas mėnesį mokamas į valstybės ir SODROS biudžetą?

Na, sakyčiau kiekvienam iš šių klausimų galima atrasti ir trečiopą atsakymą... :) Pvz.:

- kolūkius išvogė kolchoznykai. Daugiau - nomenklatūra, mažiau - eiliniai. Ko gero kolchoznykai-nomenklatūrininkai buvo arčiau AMB chebros. Kita vertus, žemės ūkio reforma buvo iš tikrųjų netikusi. Landsbergis kadaise buvo pripažinęs, kad iš tikrųjų jie negalvoję apie ŽŪ efektyvumą (antai 1922-aisiais kaip tik apie efektyvumą ir buvo labiausiai galvojama), o apie tai, kad žmonės gavę bent po tris ha nuosavybės staiga pajus, kad šita valstybė jiems yra sava. Šiokia tokia iliuzija.

- Kedys yra įtariamas žmogžudyste asmuo iškeliavęs Anapilin. Klausimas visai visuomenei, kodėl ji buvo abejinga tuo metu, kada jis su savo kasetėmis ir CD varstė žiniasklaidos, prokurorų ir užsienio ambasadų duris. Taip kad tikriausiai turime dvi problemas. Vieną, kuri atitinka baudžiamąjį kodeksą, kitą, kurią turi inirtingai studijuoti socialinių santykių analitikai, mokslininkai.

- Žinoma, kad vanduo, šiluma ir elektra yra paslaugos, kurios turi savo kainą. Suprantu tavo teikiamą potekstę. Tačiau vėl deleguoju dalį atsakomybės ne žmonėms, o politikams, kurių atsakomybė už tai, kad paslaugos kaina yra paverčiama "mokesčiu", kuris iš principo nesiskiria PVM ar GPM.

klausimai neteisingai suformuluoti. Reikėtų taip:
1 - Kas davė komandą kolūkių sunaikinimui? VL ae AMB?
2 - Kiedys - teisingai pasielgė ar ne?
3 - Ar tai, ką žmogus išleidžia savo minimaliems poreikiams patenkinimui, galima laikyti mokesčiu už gyvenimą?

  • 1