Previous Entry Share Next Entry
Apie bla bla bla žiniasklaidoje
sherman
ryst1966
Praėjusios savaitės pabaigoje pasirodė info apie rusų dujų monopolininkės "Gazprom" pateiktas USD 191 mln. pretenzijas dėl nuostolių, kuriuos esą patiria gamtinių dujų tiekėjas dėl šilumos kainų reguliavimo Kaune. Konkretesnis motyvas: lietuviškoji valdžia reguliuodama šilumos kainas pažeidė Kauno termofikacinės elektrinės (KTE) pardavimo "Gazprom" sutartį.

Negalėčiau pasakyti, kad labai nustebau dėl lietuviškos žiniasklaidos reakcijos. O nenustebau dėl to, kad nė vienas mano matytų laikraščių (išskyrus "Verslo žinias"), TV kanalų ar informacinių interneto portalų nesugebėjo prisibelsti iki "Gazprom" spaudos tarnybos ir išklausyti antrąją pusę. Maža to, nesugebėjo "sužvejoti" bent jau KTE valdybos nario Rimando Stonio.

Maža to, kad didžioji dalis lietuviškoje žiniasklaidoje dirbančių žurnalistų, analitikų ir ekspertų neišnagrinėjo ir savo auditorijai nepateikė visų galimų versijų ir nuomonių. Nors KTE generalinis direktorius Antanas Pranculis, mano supratimu, viešųjų ryšių specialistų suformuluotame pranešime labai aiškiai sufleravo esminę priežastį: "Tuo pačiu jis pažymėjo, kad neseniai paskelbtas Vilniaus komercinio arbitražo sprendimas dėl 5,4  mln. litų kompensacijos priteisimo iš KTE bendrovei „Kauno energija“,  gali sukelti naujų tarpusavio pretenzijų."

Visai prasminga šia proga prisiminti, jog pagal tą pačią KTE pardavimo sutartį "Gazprom" įsipareigojo investuoti į jėgainę LTL 400 mln., tačiau kol kas šios sąlygos neįvykdė. R. Stonys aiškina, jog tokia investicija neefektyvi, tuo tarpu kur kas prasmingiaus statyti naują jėgainę ir investuoti jau nebe LTL 400, o LTL 1 mlrd. Viešųjų ryšių pastangomis ši idėja platinama jau seniai, paskutinį kartą - praėjusiųjų metų gruodį, prieš įvykstant Kauno miesto tarybos posėdžiui.

Tačiau atrodo, kad ši idėja visiškai nesujaudino nei Vyriausybės, nei prezidentūros (DG jau kadaise viešai pasakė, jog nauja dujomis kūrenama jėgainė Lietuvai nereikalinga), todėl AB "kauno energija" valdanti Kauno miesto taryba iš pirmo žvilgsnio bukai (aišku, kad ten yra visokių nuomonių) kreipėsi į arbitražą, siekdama prisiteisti netesybas dėl "Gazprom" nevykdomų įsipareigojimų, ką dar gruodžio pabaigoje žadėjo ir meras A. Kupčinskas.

Visą šią litaniją privertė surašyti Lietuvos ryto apžvalgininko Mariaus Laurinavičiaus pastabos laikraštyje ir jo bloge:

http://mariuslaurinavicius.lt/2010/03/08/d-grybauskaites-sekme-rytuose-apgaulinga/

Taip ir likau nesupratęs, kuo čia dėtos Gazprom pretenzijos, DG, Kubilius ir visa Lietuv os Rytų politika. Ar kada jau "govno po trubam", kaip kokioje rusiškoje komsomolkėje - tai jau ir viskas ten skęsta - "glavnoje - objomy"? Gal kažką ne taip supratau, tačiau man pasirodė, jog kolega abejoja, ar nuolanki DG politika neduoda priešingų vaisių (būtent DG, Putino ir "Gazprom" motyvu baigiama apžvalga - taigi turėtų būti bene svarbiausia išvada). Klausimas tik kur tasai nuolankumas: ar dėl to, kad buvo DG viešas pareiškimas dėl "Gazprom" investicijos Lietuvoje nereikalingumo? O gal ji turi loti atsisukusi į Rytus, tačiau tylomis laiminti investicines sutartis? Viena vertus, ne vien Gazprom yra Rusijos politikos įrankis: ir Inter RAO, ir Rusijos geležinkeliai, ir daug kitų monopolininkų.

Kažką man primena tokios publikacijos, kuriose vietoje analizės, argumentų, įvairių nuomonių pateikiama iš anksto žinoma schema, prie kurios iškreiptu būdu prikergiamos faktų nuotrupos, prielaidos ar net atviros insinuacijos, kol galų gale ar pabaigoje visiškai susipainiojama.

Visai neseniai apie tai trumpai diskutavome pas mato_taupa . Visai dėl kitos politinės pusės ir priešingų politinių preferencijų, tačiau dėl tokio pat principo.
http://mato-taupa.livejournal.com/52132.html

  • 1
Kadangi Lietuva neturi normalios energetikos politikos, nors energetika labai politizuota, nėra aišku kiek ir kokio kuro bus naudojama, sprendimai dažnai kintantys, nes juos įtakoja finansinės grupuotės, todėl ir investicijų užtikrintumo - nėra. Paskui atsiranda tokie pranešimai - kaip iš giedro dangaus.

  • 1
?

Log in

No account? Create an account